Żółta gorączka

Żółta gorączka jest chorobą wywołaną przez wirusy z rodzaju Flaviviridae. Wirus żółtej gorączki występuje w obszarach tropikalnych i subtropikalnych Afryki i Ameryki Południowej.

Do zakażenia człowieka wirusem żóltej gorączki dochodzi przez ukłucie zainfekowanego komara Aedes lub Haemagogus sp. Po kilku dniach inkubacji dochodzi do rozwoju choroby objawiającej się gorączką, dreszczami, ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, bólami głowy i całego ciała, nudnościami i wymiotami.

Większość osób przechodzi żółtą gorączkę bezobjawowo lub w łagodnej postaci. Jednak w 15% przypadków może dojść do ciężkiego przebiegu choroby charakteryzującego się wysoką gorączką, żółtaczką, krwawieniami, wstrząsem i wreszcie niewydolnością wielonarządową.

W diagnostyce żółtej febry opieramy się głównie na objawach klinicznych, historii podróży danego pacjenta oraz badaniach dodatkowych krwi (m.in. testach serologicznych). Nie ma leczenia swoistego, stosujemy tylko leczenie objawowe.

W zapobieganiu zachorowaniom stosujemy odpowiednie środki ochrony przed komarami oraz szczepienia profilaktyczne. Szczepionka przeciw żółtej gorączce jest szczepionką żywą, stąd m.in. występują specyficzne przeciwskazania do jej stosowania w określonych sytuacjach.

W niektórych krajach Ameryki Południowej i Afryki szczepienie przeciw żółtej gorączce jest szczepieniem obowiązkowym dla wszystkich przyjeżdżających, dającym gwarancję wjazdu na teren danego kraju. Zdarza się, że przepisy międzynarodowe określają również konieczność przyjęcia szczepienia wyłącznie ze względów prawnych, niezależnie od przebywania danego podróżnika w rejonie zagrożenia choroby. Są również państwa, które wymagają szczepienia od osób przybywających z tzw. krajów ryzyka transmisji żółtej gorączki.

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce może być odnotowane tylko w Międzynarodowej Książeczce Szczepień tzw. ”żółtej książeczce”, którą wydajemy między innymi w naszej poradni.