Chikungunya

Jest to relatywnie „nowa” choroba. Chociaż pierwsze opisy są z połowy XX wieku, to epidemie zaczęły się pojawiać w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Chikungunya występuje w wielu krajach Afryki i Azji. Czasami transmisja dotyczy również krajów o klimacie nietropikalnym, takich jak Włochy lub Francja.

Do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienia zakażonych komarów z rodzaju Aedes, czyli tych samych, które przenoszą np. dengę.

Epidemie pojawiają się w porach deszczowych stref tropikalnych. Ryzyko zakażenia, w przeciwieństwie do malarii, istnieje przez cały dzień z uwagi na fakt, że komary Aedes są aktywne w ciągu dnia.

Około 5-30% osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo. Najczęściej choroba objawia się gorączką, bardzo silnymi bólami stawów i sztywnością. Czasami pojawia się wysypka, bóle głowy, nudności i wymioty.

Charakterystyczne dla Chikungunii, ale nie zawsze występujące są przewlekłe bóle stawów utrzymujące się przez wiele tygodni lub miesięcy po infekcji.

Leczenie Chikungunya jest objawowe. Kluczowa jest skuteczna profilaktyka polegająca na unikaniu ugryzień przez komary. Sposoby unikania omawiamy dokładnie na konsultacjach.